poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Iluzje część XI

Już kiedyś pisałam o błędnych założeniach naszego mózgu. Teraz postanowiłam dokończyć ten temat:)
Nie istnieje nic takiego jak:

- kolor - za to istnieje długość oraz amplituda fali świetlnej
- dźwięk - za to występują długość i amplituda fali dźwiękowej
- smak - za to są związki chemiczne
- dotyk - za to istnieją kierunek i wartość siły nacisku

Wartości fizyczne stymukacji, np. długość i amplituda fali świetlnej są przekształcane na impulsy nerwowe, które w ostateczności są podstawą naszych wrażeń i spostrzeżeń. Sposoby i mechanizmy przekształcania stymulacji fizycznej naszych zmysłów na subiektywne odczucia pojedynczych cech obiektów, np. kolor, kształt, zapach są przedmiotem badań nad wrażeniami. Dlatego spostrzeganie nazywamy syntezą i interpretacją wrażeń.

Według psychologów:
Spostrzeżenie to efekt aktywności pól czuciowych kory, które odbierają informacje pochodzące z różnych zmysłów i łączą je wcałość. D. Hebb (1969) .

.Spostrzeganie to zestaw procesów, dzięki którym rozpoznajemy, organizujemy i nadajemy senswrażeniomotrzymywanym od bodźców zewnętrznych. R. Sternberg (1996)

Wrażenie - jako składowa spostrzeżenia - to aktywność dróg wstępujących, biegnących od narządów zmysłowych. D. Hebb (1969)

Wrażenie to odzwierciedlenie elementarnej cechy zmysłowej zarejestrowanej w wyniku odbioru danych sensorycznych, np. koloru, jasności, głośności, temperatury. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz