niedziela, 21 marca 2010

Odbieranie iluzji.


WZROK
Czy złudzenia wskazują na jakąś wadę wzroku? Wcale nie. Jeśli już, to pokazują, jak wyrafinowany jest ten zmysł. Twoje oczy nie pracują po prostu jak małe kamery, zapisując ilosć odbijanego od przedmiotów światła (czy też emitowanego, jak w wypadku monitora). Spoglądasz na świat i interpretujesz to, co widzisz. Dosłownie tworzysz w głowie obraz świata.


Kiedy się nad tym zastanowisz, dojdziesz do wniosku, że jest to jedyny sensowny dla umysłu sposób uporania się z wizualnymi danymi. Gdybyś nie robił nic poza odczytywaniem wartości koloru i luminacji (jasności), byłbyś w sporej opresji, kiedy światło pada na pewne obiekty w określony sposób. Na przykład, żeby uzmysłowić sobie kontury przedmiotów takich jak schody, zależny jesteś od dostrzegania różnic w jasności. Co by się stało, gdyby na schody padł cień, a Ty jedynie odczytywałbyś światło, nie czyniąc żadnych założeń i nie interpretując obrazu jako całości?


Kiedy patrzysz na świat, Twój umysł interpretuje więcej niż tylko odcienie szarości. Przyjmuje założenia i buduje obraz w oparciu o ruch. Weźmy te kropki poniżej. Albo będziesz widział je wyraźnie ruszające się w lewo/prawo, albo też w górę/w dół. Niezależnie od tego, który z kierunków dostrzegasz, prawdopodobnie okaże się, że będziesz miał spore problemy z przełączeniem umysłu na ten drugi kierunek. Przeważnie ludzie przywiązują się do tego "ruchu", który ich umysł zobaczył na początku. A teraz sam/a się przekonaj ;)










                                                  Up&Down




                                                   Left&Right







A teraz zrób mały eksperyment. Sprawdź, czy potrafisz wyćwiczyć umysł tak, żeby dowolnie zmieniał kierunek tego pozornego ruchu. Wszystko opiera się na antycypacji.
Antycypacja gra kluczową rolę we wszystkich iluzjach, które tworzy twój umysł. Powyższa prezentacja daje ci sposobość pobawienia się nią i zobaczenia jak można jej użyć żeby przekierować złudzenie. Ażeby zmienić kierunek, w którym poruszają sie kropki, skup się na jednej z nich następnie przenieś wzrok na miejsce, w którym chciałbyś, żeby się znalazła - albo w pionie albo w poziomie. Na przykład, jeśli widzisz kropki ewidentnie poruszające się prawo/ lewo, skup się na prawym górnym rogu. Kiedy pokaże się w nim kropka, przenieś wzrok w lewy dolny róg. I nagle okazuje się, że kropki zmieniły kierunek ruchu.

Przy niewielkiej wprawie możesz nieustanie antycypować (pozorne) poruszanie się kropek. Iluzja spowoduje wrażenie ruchu albo zgodnego z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, albo przeciwnego. Po prostu przenoś wzrok do następnego rogu wyimaginowanego kwadratu zawierającego kropki. Kiedy kropka pojawia się w rogu, na który patrzysz, spójrz na kolejny. No i proszę! Kropki nie poruszają sie już w górę i w dół, ale kręcą się w kółko!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz